Etiyopya AKINCI TİHA satın aldı! BAE, Bayraktar TB3 SİHA istiyor

İnsansız hava araçları alanında bir dünya devi haline gelen BAYKAR, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI tipi SİHA’ların ihracat faaliyetlerini sürdürüyor. Şu ana kadar 32 ülke ile Bayraktar TB3, 8 ülke ile ise AKINCI TİHA ihracatına yönelik sözleşme imzalayan BAYKAR, toplam 33 ülkeye ihracat gerçekleştirmiş durumda.

Bayraktar AKINCI TİHA’yı tercih eden ülkeler arasında; Kırgızistan, Azerbaycan, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın olduğu, daha önce açık kaynaklara yansımıştı. Bu ülkelere ilaveten, Etiyopya’nın da AKINCI TİHA tedarik ettiği öğrenildi. Etiyopya Deniz Havacılık Komutanlığı için üretilen AKINCI TİHA, ilk kez görüntülendi.

Seri üretim 40’ncı AKINCI TİHA (S40), Etiyopya’ya teslim edilecek. Etiyopya’nın toplamda kaç adet tedarik edeceği belirsizliğini korurken, Doğu Afrika ülkesi daha önce Bayraktar TB2 SİHA da tedarik etmişti.

BAE TB-3 ALMAK İSTİYOR

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), savunma sanayii sektörünün çatı kuruluşu EDGE’in Yönetim Kurulu Başkanı Faisal Al Bannai, Dubai Airshow sırasında Defense News’e yaptığı açıklamada, BAE’nin Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarikini gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Türkiye pazarı son yıllarda BAE’nin başardığı ve başarmaya devam ettiğine benzer şekilde savunma oyuncularından oluşan iyi bir ekosistem kurma konusunda harika bir iş çıkardı” dedi.

BAYRAKTAR TB3 ŞİMDİDEN İHRACAT YOLUNDA

Al Bannai, TB2 ve TB3 insansız hava aracı üreticilerine atıfta bulunarak, “Örneğin Baykar ile füzelerimizi bazı insansız hava araçlarına entegre etmek ve muhtemelen sonunda Bayraktar TB3 modelini satın almak için de görüşmeler yapıyoruz” dedi.

Bannai, kaç adet alım yapılacağı konusunda ise bir bilgi vermedi.

Kısa pistli deniz platformlarına iniş/kalkış yapmak üzere Bayraktar TB2 üzerinden geliştirilen Bayraktar TB3’ün ilk uçuşu, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilmişti. 6’ncı uçuş testini gerçekleştiren Bayraktar TB3, 7.500 feet irtifaya çıkarak 6 saat boyunca havada kalmayı başardı.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x