Erdoğan: İnsanlığa karşı suç işleniyor, önceliğimiz ateşkes

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

KARABAĞ SORUNU

Küresel sınamalarımızla en önemli gücümüz Türk dünyasıının birlik beraberliğidir.

Can Azerbaycan Karabağ’da 30 yıldır süregelen işgale son verdi. Bu tarihi başarıdan gruru ve sevinç duyuyoruz. Kalıcı barışa bir adım daha yaklaşmış olduk. Ermenistan’ın Azerbayacan’a karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Azerbaycan’a olan desteğimizi sürdürmeliyiz.

İSRAİL’İN GAZZE SALDIRISI

Filistin’de insanlık dramı yaşanıyor. Masum çocuklar acımazsızca katlediliyor. 7 Ekim’den beri şahit olduklarımızı mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yoktur. Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir. Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, önce ateşkese sonrasında kalıcı barışa giden yolu kolaylaştıracaktır. Uluslararası Barış Konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor.

İlkeli ve insani bir duruş sergiledik. Önceliğimiz insani ateşkesin süratle teşkil edilmesidir.

Şimdiye kadar 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini bölgeye sevk ettik. Şartlar elverdikçe yenilerini göndermeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x