Banka Hesabına Yanlışlıkla Gönderilen 450 bin TL’yi İade Etmek İsteyen Vatandaşın Başına Gelen İlginç Olay

Cebrail Çelebi isimli vatandaş telefonuna gelen ‘450 bin TL hesabınıza aktarıldı’ bildirimini görünce gözlerine inanamadı. Tanımadığı bir kişi tarafından gönderilen yüklü miktarı iadeye etmek isteyen Çelebi, bankadan olumsuz yanıt alınca çareyi sosyal medyada buldu.

Diyarbakır’da yaşayan tespih ustası, banka hesabında 450 bin TL’yi görünce neler olduğunu anlayamadı.

Çelebi, tanımadığı Emrah Çiftçi tarafından hesabına yatırılan yüklü miktardaki parayı gerçek sahibine iade etmek için banka ile iletişime geçti.

Bankanın gizlilik politikası nedeniyle kendisine göndericinin numarasını beyan edemediklerini söyleyen Çelebi, daha sonra sosyal medya üzerinden şahsa ulaştı.

Çelebi, Çiftçi’ye paranın Çelebi, Çiftçi’ye paranın miktarının ne kadar olduğunu söylemesiyle doğru cevabı alınca gerçek sahibinin Çiftçi olduğunu belirledi. Çelebi, başına gelenleri şöyle anlattı ?

“450 bin TL’yi 450 TL sandım, umursamadım”

“Dün akşam işten eve geçtim. Evde otururken mesaj geldi. Banka hesabıma 450 bin TL’nin aktarıldığı yazıyordu. Ben de belki müşterim 450 TL göndermiş diye fazla umursamadım. Daha sonra hesabımı kontrol ettiğimde 450 TL değil de 450 bin TL olduğunu fark ettim. Bankaya durumu söyledim ama kendileri gizlilik politikası nedeniyle parayı atan kişinin numarasını vermek istemedi. Ben de atılan dekont üzerindeki isimle sosyal medyadan şahsı buldum. İstanbul’da bir oto galericinin muhasebecisi tarafından gönderildiğini öğrendim. Tabii direkt kendisine miktarı söylemedim. Önce siz yanlış bir para transferi gerçekleştirdiniz mi diye sordum. Sonrasında kendisi 450 bin TL’yi akşam saatlerinde yanlışlıkla gönderdiğini söyleyince artık güvendim. Kendisine transfer kesintisi olacağından dolayı parayı sabah atacağımı söyledim. Ve tekrar teyit ederek şahsın parasını gönderdim”

“Bu bizim insani görevimizdir”

Yaptığı davranışın örnek olmasını istediğini belirten Çelebi “Parasını göndermeme kendisi de sevindi, ben de sevindim. Sonuçta bir insani görevdir. Ben ticaret hayatımda şunu öğrendim; helal rızık daima farklıdır. Helal rızık işin malına bereket de koyar. Dünyadan kaçtık mı dünya peşimizden gelir. Dolayısıyla Allah çocuklarıma ve aileme haram lokma yedirmeyi nasip etmesin. İnşallah bu yaptığım davranış birilerine de vesile olur. Çünkü o para bana helal değildi. Yanlışlıkla parayı gönderen şahıs aynı zamanda beni İstanbul’a davet etmek istedi. Demem şu ki; helal para rızkı bollaştırır”  diye konuştu.

Paranın sahibi Emrah Çiftçi ise Cebrail Çelebi’nin duyarlılığı karşısında mutluluğunu dile getirdi. ?

“Bizim muhasebecinin yaptığı hatalı bir işlem sonucu para Cebrail Çelebi adına gitmiş. Cebrail Çelebi de bize ulaştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Böyle duyarlı vatandaşlar olduğu sürece insanlık ölmemiş demektir. En kısa zamanda kendisini İstanbul’a davet ediyorum. Bazı şeyler para değil. Bir de bu durumda kendisinin araması bizi duygulandırdı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x