Bakanlık Açıkladı: Akıllı Telefon ve Bilgisayarlarda Cayma Hakkı Ertelendi

23 Ağustos 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”, e-ticaret alışverişleri ile ilgili önemli düzenlemeleri beraberinde getirmişti.

Getirilen düzenleme ile cayma hakkı ve iade edilen kargonun ücretinin, alıcı tarafından ödenmesi gibi kurallar getirilmişti. İlk aşamada 1 Ocak 2023 tarihi itbarıyla yürürlüğe gireceği açıklanan düzenleme, sonraki aşamada 1 Ocak 2024 tarihine ertelenmişti.

2025’E ERTELENDİ

Sosyal medyada dolaşıma giren haberlerin ardından Ticaret Bakanlığından konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Bakanlık, düzenlemenin daha önce 2025’e ertelendiğini ve haberlerin gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.

“ı) 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre tescili zorunlu olan taşınırlar ile kayıt veya tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçlarına ilişkin sözleşmeler.

i) Tüketiciye teslimi yapılmış olan cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlara ilişkin sözleşmeler.

j) Canlı müzayede şeklinde açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmeler.

k) Tanıtma ve kullanma kılavuzunda satıcı veya yetkili servis tarafından kurulum veya montajının yapılacağı belirtilen mallardan kurulum ya da montajı yapılanlara ilişkin sözleşmeler.”

Tüketiciler, yönetmelikteki ilgili maddede yapılan bu değişiklik ile birlikte artık kayıt ve tescil zorunluluğu bulunan insansız hava araçları, cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayarlar ve canlı müzayedede açık artırma yoluyla akdedilen sözleşmelerde cayma hakkından faydalanamayacak. Yani satın aldığınız ürünleri, kendinize bağlı sebeplerden dolayı iade edemeyeceksiniz. Fakat ürünlerde bir sorun çıkması, bu ürünlerin iadesinde engel çıkarmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x